Ubezpieczenie Medicare – pytania i odpowiedzi

Ubezpieczenie Medicare - pytnia

Ubezpieczenie Medicare: pytania i odpowiedzi

Co potrzebuję, aby zapisać się do Medicare?

Aby zapisać się do programu Medicare, będziesz potrzebować kilku podstawowych dokumentów i informacji. Oto lista rzeczy, które będą Ci potrzebne:

 1. Wiek i potwierdzenie statusu: Aby zakwalifikować się na Medicare, zwykle musisz mieć co najmniej 65 lat lub będąc osobą młodszą otrzymującą rentę inwalidzką przez co najmniej 24 miesiące. Ponadto, musisz być obywatelem Stanów Zjednoczonych lub legalnym rezydentem USA.
 2. Numer ubezpieczenia społecznego (Social Security Number – SSN): Posiadanie ważnego numeru ubezpieczenia społecznego jest konieczne, ponieważ Medicare jest programem federalnym, a numer SSN jest używany do identyfikacji i rejestracji osób w programie.
 3. Akt urodzenia: Potrzebujesz dokument potwierdzającego datę urodzenia, który może być wymagany do potwierdzenia Twojego wieku.
 4. Dokumenty dotyczące pracy i ubezpieczenia zdrowotnego: Jeśli pracowałeś i płaciłeś składki na ubezpieczenie społeczne w ciągu swojej kariery zawodowej, będziesz musiał dostarczyć odpowiednie dokumenty potwierdzające te składki i okres za jaki były one uiszczane.
 5. Dane dotyczące wcześniejszych planów ubezpieczeń zdrowotnych: Jeśli wcześniej korzystałeś z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego lub innych programów ubezpieczeń zdrowotnych, być może będziesz musiał dostarczyć informacje na ten temat, aby zapewnić płynne przejście do programu Medicare.
 6. Adres zamieszkania: Musisz dostarczyć aktualny adres zamieszkania. Może to również wpływać na dostępność różnych planów uzupełniających do Medicare dla Ciebie.
 7. Dokumenty identyfikacyjne: W niektórych przypadkach, w celu potwierdzenia swojej tożsamości, może być wymagane dostarczenie innych dokumentów identyfikacyjnych.

Aby zarejestrować się na Medicare, można to zrobić na oficjalnej stronie internetowej medicare.gov. Możecie też skontaktować się z biurem Medicare po polsku, gdzie bezpłatnie uzyskacie pomoc w rejestracji internetowej do programu Medicare.

Czy zostanę zapisany automatycznie do Medicare, gdy ukończę 65 lat?

Jeśli zbliżasz sie do 65 roku życia możesz zostać automatycznie zapisany na Medicare część A i B pod warunkiem że:

 1. Otrzymuje świadczenia z programu Social Security: Osoby, które już otrzymują świadczenia emerytalne lub inwalidzkie (disability) z programu Social Security (lub Railroad Retirement Board), zostają automatycznie zapisane do Medicare Part A i B od pierwszego dnia miesiąca, w którym kończą 65 lat. (osoby, które urodziły się pierwszego dnia miesiąca, otrzymają Medicare pierwszego dnia miesiąca poprzedzającego ich urodziny). W idealnym scenariuszu, beneficjenci Medicare otrzymają kartę Medicare drogą pocztową parę tygodni przed 65. urodzinami.
 2. Nie otrzymujesz jeszcze świadczeń: Jeśli nie otrzymujesz jeszcze świadczeń z programu Social Security, ale jesteś uprawniony do nich, musiasz zarejestrować się na Medicare samodzielnie, korzystając z okresu zapisowego na Medicare – Initial Enrollment Period (IEP). Okres ten zaczyna się trzy miesięce przed miesiącem 65 urodzin. Można to zrobić online na www.medicare.gov, umawiając się telefonicznie z pracownikiem Social Security Administration na rozmowę lub po polsku i bezpłatnie w trakcie spotkania z agentem w biurze Medicare po Polsku dzwoniąc 844.944.7526.

Warto pamiętać, że jeśli nadal pracujesz i korzystasz z ubezpieczenia grupowego od pracodawcy po ukończeniu 65 lat, możesz odroczyć zapis do Medicare Part B bez ryzyka dożywotniej kary za opóźnienia w objęciu ubezpieczeniem. Jednak istnieją pewne wytyczne i okresy, w których musisz zarejestrować się na Medicare Part B, aby uniknąć kary za opóźnienie. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć te zasady i dostosować swoje działania do swojej konkretnej sytuacji. 

Co się stanie gdy nie zapiszę się do Medicare w terminie?

Jeśli nie zapiszesz się na Medicare w terminie, mogą pojawić się konsekwencje takie jak opóźnienia w objęciu programem ubezpieczenia oraz kary finansowe. Poniżej znajdują się przykładowe informacje na ten temat:

 1. Opóźnienie w przejściu na Medicare: Jeśli nie zapiszesz się na Medicare w określonym terminie, i chcesz to zrobić później, będziesz musiał poczekać na odpowiedni okres, aby rozpocząć korzystanie z programu. Najważniejsze terminy to:
  • Initial Enrollment Period (IEP): Jest to okres trwający od trzech miesięcy przed miesiącem urodzin, przez miesiąc urodzin i trzy miesiące po miesiącu urodzin. Jeśli nie zapiszesz się w ciągu tego okresu, możesz czekać na kolejny okres zapisowy, który może oznaczać opóźnienie w przejściu na Medicare.
  • General Enrollment Period (GEP): Jeśli nie zapiszesz się w IEP, możesz zrobić to w trakcie General Enrollment Period, który trwa od 1 stycznia do 31 marca każdego roku. Jednak pokrycie Medicare Part B zaczyna obowiązywać dopiero od 1 lipca tego samego roku, co oznacza opóźnienie w dostępie do opieki zdrowotnej.
 2. Kary finansowe: Jeśli spóźnisz się w zapisaniu się na Medicare Part B i nie jesteś wciąż objęty prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym lub ubezpieczeniem grupowym pracodawcy, możesz podlegać tzw. “karom za opóźnienie w rejestracji”. Każde 12 miesięcy opóźnienia w zapisie na Part B skutkuje 10% dożywotniej kary naliczanej miesięcznie.
 3. Konsekwencje w przypadku opóźnienia w zapisach do innych części Medicare: Oprócz Medicare Part B, istnieją również terminy i kary związane z zapisami na Medicare Part D (zniżki na leki na receptę). Opóźnienie w tych zapisach może prowadzić do karnych opłat i ograniczeń w dostępie do pokrycia.

Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać terminów zapisu jak również zasady na jakich zapisuje się do Medicare.  Jeśli masz wątpliwości lub pytania, zawsze warto skontaktować się z lokalnym biurem Medicare lub doradcą do spraw ubezpieczeń Medicare, aby uzyskać indywidualną poradę i uniknąć karnych opłat oraz opóźnień w korzystaniu z opieki zdrowotnej.

Polecanym biurem Medicare w Chicago jest Medicare Po Polsku znajdujące się przy: 6020 W. Higgins Ave. Suite H Chicago, IL 60630

 

Jakie kary są za zapisanie się do Medicare

Kary  za późne zapisanie się na Medicare zależą od indywidualnej sytuacji danej osoby oraz od tego, do której części programu Medicare (np. Part A, Part B, Part D) odnosi się kara. Oto kilka przykładów karnych opłat:

 1. Kara za opóźnienie w Medicare Part B:
  Jeśli nie jesteś objęty ubezpieczeniem grupowym od pracodawcy i spóżnisz się w zapisaniu się na Medicare Part B po zakończeniu swojego Initial Enrollment Period (IEP) możesz podlegać karze za opóźnienie w rejestracji. Każde 12 miesięcy opóźnienia w zapisie na Part B skutkuje 10% dożywotniej kary naliczanej miesięcznie.
 2. Kara za opóźnienie w Medicare Part D:
  Jeśli spóźnisz się w zapisaniu się na Medicare Part D (zniżki na leki na receptę) po Initial Enrollment Period (IEP) o więcej niż 2 miesiące i nie posiadasz innej polisy pokrycia leków na receptę (np. od pracodawcy), możesz podlegać karze za opóźnienie w rejestracji.
  Kara ta obejmuje podwyższone miesięczne składki za Medicare Part D i jest naliczana za każdy pełny miesiąc opóźnienia. Kara ta obowiązuje przez cały okres objęcia planem Medicare Part D i może być dożywotnia.

Warto zrozumieć, że kary za opóźnienie w zapisaniu się do Medicare mają na celu zachęcenie beneficjentów do rejestracji w odpowiednim czasie, aby zapewnić ciągłą ochronę zdrowotną.